موسسه آموزشی سامان
تیم مشاوره و آموزش سامان
شرایط عمومی آزمون تیزهوشان ششم به هفتم
آزمون سمپاد تیزهوشان ششم به هفتم

آزمون سمپاد

 

آزمون تیزهوشان سال ششم به هفتم هر ساله برگزار می‌گردد و تعداد بسیار زیادی از دانش‌آموزان در این آزمون ثبت نام نموده و از طریق این آزمون به مدارس خاص ایران ( سمپاد ) وارد می‌شوند.

ثبت‌نام در این آزمون شرایط عمومی زیر را لازم دارد، که عبارتند از:

  1. داشتن تابعیت ایرانی (ثبت‌نام اتباع غیر ایرانی، بر اساس بخشنامه مرداد سال 99 مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور  مجاز است)
  2. اشتغال به تحصیل در پایه‌ی ششم ابتدایی در سال تحصیلی جاری
  3. کسب مقیاس “خیلی خوب” در تمام دروسِ نوبت دوم پایه‌ی پنجم ابتدایی در سال تحصیلی گذشته
  4. کسب مقیاس “خیلی خوب” در تمام دروسِ در آزمون‌های نوبت اول پایه ششم در سال تحصیلی جاری جهت ثبت‌نام آزمون ورودی پایه‌ی هفتم 
  5. دروس “تربیت بدنی” و “شایستگی عمومی” جزو شرایط موارد درسی لحاظ می‌گردند.
  6. چنانچه داوطلبی در مجموع دو نوبت ارزشیابی، حداکثر در یک عنوان درسی مقیاس خود را کسب کرده باشد ثبت نام وی امکان پذیر است.

روش طراحی سوال و نمره دهی در آزمون تیزهوشان ششم

سؤالات آزمون سنجش و ارزشیابی ورودی مدارس سمپاد (تیزهوشان) به‌صورت چهارگزینه‌ای و با هدف ارزیابی میزان هوش، استعداد و خلاقیت دانش‌آموزان طراحی می‌شود. و به ازای هر پاسخ درست انتخاب شده، 3 نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط، 1نمره منفی برای داوطلبان در نظر گرفته

.خواهد شد. برای سؤالات سفید (بدون پاسخ) نمره‌ای در نظر گرفته نخواهد شد.

در سال اول از مدل جدید طراحی آزمون‌های سمپاد  60 سوال با زمان تقریبی 50 دقیقه در اختیار داوطلبان قرار گرفت تا به آن‌ها پاسخ دهند و دانش‌آموز نیازی به تسلط بر کتاب درسی خود در این آزمون نداشت. در دومین سال  100 سوال در قالب 2 دفترچه جداگانه به دانش‌آموزان ارائه شد که تفکیک تعداد و زمان آن به شرح زیر بود:

 

دفترچه

تعداد سوالات

مدت زمان (دقیقه)

1

60

60

2

40

20

در سومین سال آزمون تیزهوشان سال ششم  120 سوال در قالب 2 دفترچه جداگانه به دانش‌آموزان ارائه شد که تفکیک تعداد و زمان آن به شرح زیر بود:

 

دفترچه

تعداد سوالات

مدت زمان (دقیقه)

1

60

80

2

60

25

با توجه به تغییر مداوم تعداد سوالات نمی‌توان تخمین دقیقی از وضعیت سال آینده‌ی سمپاد در اختیار دانش آموزان و خانواده‌ها قرار داد.


.نکته بسیار مهم :  چنانچه داوطلب در سوالی بیش از یک گزینه را  در آزمون تیزهوشان علامت زده باشد یک نمره منفی برای او منظور خواهد شد.

 

به امید موفقیت همه در آزمون تیزهوشان- تیم مشاوره و آموزش سامان

 

اگر سوالی در زمینه آزمون تیزهوشان دارید یا نیاز به مشاوره و برنامه‌ریزی دارید یا مشاوران تخصصی تیزهوشان سامان تماس بگیرید

اگر در درسی خاص نیاز به دبیر خصوصی دارید با دبیران تخصصی تیزهوشان سامان تماس بگیرید.

ارتباط با ما www.baan.link/samanedu