موسسه آموزشی سامان
تیم مشاوره و آموزش سامان
انتخاب رشته اصولی سال نهم دروازه‌ پیشرفت‌های آینده

زندگی هر فردی مملو از انتخاب‌ها و تصمیم‌هاست. تصمیم‌هایی که آینده‌ی افراد تحت تأثیر این انتخاب‌ها دستخوش تغییرات شگرفی می‌گردد. یکی از این موقعیت‌های انتخاب که اتفاقا خیلی مهم و اثرگذار است، “انتخاب رشته” است.

 

سیستم آموزشی ما معمولا علیرغم تلاش‌های بسیار ، مسیری مدون برای آموزش درست انتخاب و آشناییِ اصولی دانش آموزان با این موضوع راهبردی و سرنوشت‌ساز نداشته و اغلب خانواده ها در این مسیر مهم سردرگم و بلاتکلیف بوده و آماده نبودن دانش‌آموزان برای انتخاب کردن و پذیرفتن مسئولیت انتخاب کاملا مشهود است.

 

انتخاب آینده است نه انتخاب رشتهانتخاب رشته در سال نهم در حقیقت آغاز یک مسیر طولانی است، برای کسانی که برای خود آینده‌ای علمی و دانشگاهی در نظر دارند. مسیری که به دانشگاه و شغل و درآمد ختم خواهد شد و بنابراین دانش‌آموز سال نهمی با علم به این مطلب باید با دقت و وسواس زیاد درباره رشته‌های دانشگاهی در ایران و بیرون از ایران و آینده تحصیلی، امکان ادامه تحصیل، اشتغال، درآمد و … هزاران موضوع مهم دیگر در آینده را با دقت و وسواس کافی بررسی و تحلیل نموده تا انتخابی درست و اصولی داشته باشد.

 

ما در فرآیند انتخاب رشته نهمی‌ها در سامان این روند را دقیق و حساب شده در کنار شما طی خواهیم کرد. برای رزرو وقت مشاوره تخصصی انتخاب رشته نهم به دهم اینجا کلیک کنید.

 

برای آشنایی بیشتر با مخاطرات جدی انتخاب رشته بهتر است مقاله انتخاب رشته آغاز گمراهی از استاد احسان شاه حسینی را از آغاز گمراهی

اینجا  در سایت ویرگول بخوانید.

 

 

 

 

 


عوامل موثر در انتخاب رشته‌ی درست به اجمال شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. شناخت دقیق از خود (خودشناسی) استعدادها و توانایی ها

 2. شناخت خود از باب علایق و خوشامدها

 3. شناخت دقیق رشته‌های دبیرستانی و در ادامه دانشگاهی (رشته‌شناسی)

 4. توجه و دقت در سوابق تحصیلی و توانمندی‌های بالفعل خود

 5. تفکر و نعمق در ارزش‌های فردی و خانوادگی

 6. آشنایی دقیق با بازار کار و چالش‌ها و محدودیت‌هایش

 7. پیدا کردن کاری که می‌توان از آن درآمد داشت و فرد از اشتغال به آن خستگی ندارد

 8. بررسی و تحلیل دقیق ظرفیت‌های رشته‌های دانشگاهی در هر سال

 

امیدواریم با در نظر گرفتن این موارد به بهترین انتخاب برای آینده خودتان دست پیدا کنید و آرامش روحی و روانی در لحظه لحظه زندگی قرین راهتان باشد.

در سال نهم اما  داستان اصلی برای انتخاب در بین یکی از این گزینه‌هاست:

 • رشته‌های نظری (علوم انسانی- علوم تجربی- ریاضی فیزیک- علوم و معارف اسلامی)

 • رشته‌های فنی (شاخه صنعت – کشاورزی و خدمات و هنر و مدیریت)

 • رشته‌های کار و دانش (شاخه صنعت – کشاورزی و خدمات)

 

تفاوت بین رشته های نظری و کاردانش و فنی و حرفه‌ای

فرق بین رشته های نظری ، فنی حرفه ای و کار و دانش در ساده ترین صورت به شرح زیر است:

 1. در رشته های نظری دانش‌آموزان وارد دبیرستان و رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش دانش آموزان وارد هنرستان می‌شوند.

 2. در رشته‌های نظری حجم مطالب تئوری بیشتر است، ولی رشته‌های فنی بیشتر در مسائل عملی متمرکز هستند اما در بین کاردانش و فنی و حرفه‌ای سهم دروس تئوری در شاخه فنی حرفه‌ای بیشتر از شاخه کار و دانش است.

 3. دانش آموزان هنرستان زودتر وارد بازار کار شده و اغلب نیروهای متخصص‌تری هستند. به دلیل درگیر شدن فنی با مسائل و دوری از تئوری.

 4. کوتاه‌ترین مدت تحصیل دانشگاهی برای دانش‌آموزان رشته‌های نظری  در دانشگاه چهار سال (لیسانس یا کارشناسی) و برای دانش آموزان هنرستانی در دانشگاه‌های مرتبط دو سال است (فوق دیپلم یا کاردانی)

 5. بینش و دید شاخه‌ی نظری به مسائل عموما راهبردی‌تر و بلند مدت‌تر بوده و ساختاری یه مسئل نگاه می‌کنند در حالیکه گروه فنی اجرایی و عملیاتی مسائل را بررسی می‌نمایند.

 

اگر با همه‌ی این توضیحات هنوز سوال یا ابهامی داری، برای رزرو وقت مشاوره تخصصی انتخاب رشته نهم به دهم اینجا کلیک کنید.

بازگشت به صفحه قبل